Kas ir birža?

Birža pēc būtības ir tirgus, kurā notiek uzņēmumu akciju, vērtspapīru un citu finanšu instrumentu pirkšana vai pārdošana. Mūsdienās šie darījumi gandrīz vienmēr notiek attālināti, jo globālais tīmeklis sniedz iespēju veikt darbības fiziski neatrodoties pašā biržā. Senāk darījumi tika veikti biržas ēkās, kurās pulcējās tirgotāji.

Reizēm esmu dzirdējis, ka nezinātāji par biržu sauc banku vai brokeru kompāniju piedāvātās datorprogrammas, kuras ļauj pirkt, pārdot finanšu instrumentus un atvasinātos finanšu instrumentus. Nevarētu teikt, ka šim definējumam nebūtu nekādas loģikas, tomēr īsti pareizs tas nav.

Birža

Vienīgā birža, kas atrodas Latvijā ir Nasdaq Riga. Tās mājaslapa ir https://nasdaqbaltic.com/lv/ , kurā bez akcijām kotētas arī vairākas obligācijas un indeksi. Pakalpojumu sniedzēji kā bankas un brokeru kompānijas ir starpniekieki, kuri nepieciešami, lai veiktu pirkšanas, pārdošanas darījumus biržā. Nav iespējams tā vienkārši biržā nopirt kādu finanšu instrumentu, jo sākumā jāatver konts (vērtspapītu) pie bankas vai brokeru kompānijas. Nasdaq Riga darbību licencē un uzrauga Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Šis modelis, manuprāt, ir ļoti vienkārš un saprotams salīdzinājumā ar atvasinātajiem finanšu instrumentiem. “Contract for difference”, saīsinājumā CFD, latviski - cenu starbības līgumi pieder pie atvasinātajiem finanšu instrumentiem. Pats nosaukums jau sevī ietver daļēju skaidrojumu, jo nozīme tik tiešām ir cenu starpībai no līguma (saprotamāk kontrakta) atvēršanas līdz aizvēršanas brīdim. Cenu starpības līgumiem ir savi plusi un mīnusi. Lielākie mīnusi varētu būt to sarežģītība un grūtāk pārvaldāmais risks tos tirgojot, jo CFD uzbūve ir sarežģītāka. Atšķirība ir arī tāda, ka tiek CFD paredz, ka tiek iegādāts līgums (kontrakts), ne pats finanšu instruments. Pluss noteikti ir augstā likviditāte, kas ļauj darījumu atvērt, aizvērt praktiski momentā, jo nav nepieciešams gaidīt, kad kāds pirks vai pārdos, lai varētu veikt sev nepiesiešamā kontrakta pirkšanas, pārdošanas darījumu. Arī tas, ka iespējams nopelnīt gan uz cenas kāpuma, gan krituma ir, manuprāt, pieskaitāms pie pozitīvajām iezīmēm. Visbiežāk cenu starpības līgumus tirgot piedāvās brokeru kompānijas, tomēr to piedāvā arī daļa banku. Šie “kontraktu darījumi” var palikt “kompānijas iekšienē” vai izvadīti pie likviditātes nodrošinātājiem. Pamatā tas vai darījumi paliek “kompānijas iekšienē” ,vai tiek izvadīti pie likviditātes nodrošinātājiem ir atkarīgs no saņemtās licences, tomēr var būt atkarīgs arī no citiem faktoriem. Iespējams, ka nav vajadzīgs visu sarežģīt, tomēr daļai interesentu var būt pat ļoti svarīgi rast atbildes uz šādiem jautājumiem, tāpēc apsver iespēju biežāk sekot manis veidotajai informacijai Treideru Klubs mājaslapā un sociālo tīklu profilos.

Dod priekšroku video formātam?

Licencētu brokeru kompāniju saraksts, kuras piedāvā tieši CFD tirdzniecību.