Kas ir inflācija?

Inflacija

Inflācija ir cenu pieaugums, kurš izteikts no vidējā cenu līmeņa konkrētā laika posmā. Parasti kā inflācijas rādītājs tiek izmantots patēriņa cenu indekss(CPI), kas atspoguļo preču un pakalpojumu cenu izmaiņu noteiktā laikā. Lai notiktu inflācijas pieaugums nav jāpieaug visu preču un pakalpojumu cenām, tomēr kopumā jānotiek cenu pieaugumam. Tas nozīmē, ka konkrētu preču vai pakalpojumu cenas var kristies, bet pēc vidējā aprēķina notiek cenu pieaugums. Latvijā inflācijas aprēķinus veic "Latvijas Centrālā statistikas pārvalde", bet Eiropas savienābā - "Eirostat(Eurostat)". Ir valstis, kurās tiek sasniegta arī hiperinflācija, kas rada nemitīgu preču un pakalpojumu cenu kāpumu.

Kas ir deflācija?

Deflācija ir pretējs jēdziens inflācijai, kurš apzīmē cenu samazinājumu. Arī deflācija tiek izteikta konkrētā laika posmā vadoties pēc vidējām cenu izmaiņam. Praksē deflāciju var novērot daudz retāk kā inflāciju. Latvijā pēdējo 20 gadu laikā deflācija kopumā bijusi vērojama mazāk kā 3 gadus, bet atlikušos 17 bijusi inflācija.

Kas ir hiperinflācija?

Hiperinflācija iestājas brīdī, kad ikmēneša inflācija ir augstāka par 50%. Lielāka hiperinflācijas iespējamība ir pēc krīzes, katastrofām vai kara. Pēdējos gados hiperinflācija praksē vērojama reti, tomēr dažās valstīs tā ir salīdzinoši bieža parādība.

Kada inflācija ir Latvijā?

2019. gada martā Latvijā bija 2.8% inflācija, bet dati par 2019. gada aprīli tiks publicēti 10.05.2019. Zemāk varat aplūkot pēdējā gada inflācijas atskaiti Latvijā pa mēnešiem.

Top 3 valstis ar augstāko inflāciju uz 29.04.2019.

1. Venecuēla +1623656%
2. Argentīna +54,7%
3. Irāna +47,5%

Top 3 valstis ar zemāko inlfāciju/deflāciju uz 29.04.2019.

1. Apvienotie Arābu Emerāti -2.5%
2. Saūda Arābija -2.1%
3. Malaizija +0.2%

Cilvēki, kas nodarbojas ar finanšu instrumentu tirdzniecību bieži seko ekonomiskajiem datiem, lai varētu izdarīt prognozes par ekonomikas attīstību un cenu izmaiņām, tomēr arī uzņēmumiem, un privātpersonām var noderēt informācija par ekonomiskajiem datiem.