Cilvēki ar pieredzi finanšu instrumentu tirdzniecībā visticamāk ir pamanījuši situāciju, kad cena caursit atbalsta vai pretestības līmeni un veic pagriezienu pretējā virzienā. Kāpēc tā notiek un kā no tā izvairīties?

Jāsāk ar to, ka izteikums par STOP LOSS “medīšanu” rodas no pieņēmuma, ka atbalsta un pretestības līmeņi ir mistiski cenas līmeņi. Viena no tehniskās analīzes metodēm ir atbalsta un pretesības līmeņu noteikšana, lai varētu nopelnīt, ja cena veic atlēcienu no šiem līmeņiem. Vai tiešām ticat tam, ka šie pretestības un atbalsta līmeņi nekad netiks caursisti? Pretestības un atbalsta līmeņu noteikšana ir metode, kas var palīdzēt, bet šos līmeņus nevajag uztvert par maģiskiem vai mistiskiem. Šo līmeņu caursišana ir pilnīgi normāla, jo cenai nav jāveic atlēcienu vienā konkrētā veidā. Finanšu instrumentu tirdzniecība nav spēle, tomēr daļa informācijas avotu var radīt iespaidu par pretējo.

Risinājums varētu būt lielāku SL izvietošana. Realitātē cena konkrēto pretestības vai atbalsta līmeni var arī caursist un veikt iespaidīgu kritumu. Šādā situācijā arī lielāku SL izvietošana nelīdzēs, lai izvairītos no zaudējumiem darījumā.

Vai vispār cenu kustības virzienu var prognozēt un kādas metodes izmantot?

Pieņēmumu par cenas atlekšanu no pretestības un atbalsta līmeņiem varētu salīdzināt ar soda metienu izpildi basketbolā. Vai spēlētājam trāpot pirmo soda metienu palielinas vai samazinas iespēja trāpīt nākamo? No šī varētu izveidot vesalu statistikas tabulu, bet tam nepieciešami dati par šī spēlētāja precizitāti pagātnē. Izveidojot šo tabulu tāpat vienmēr nevarēs izdarīt precīzu prognozi konkrētajam metienam. Cenu kustība tāpat kā soda metienu izpilde ir reāls notikums, tāpēc tos nevajag padarīt par mistiku vai maģiju.

Vai STOP LOSS orderi speciāli tiek “medīti”?

Volatilitāte ir cenas svārstīgums, kas ir neatņemama sastāvdaļa, ja runa ir par finanšu instrumentu tirdzniecību. Straujākas kustības var notikt neatkarīgi vai cena atrodas pie pretestības/atbalsta līmeņa vai ne. Jāatzīst, ka cenas pirms pagriezienu veikšanas var veikt straujākas kustības. Pie atbalsta/pretestības līmeņiem parasti tiek izvietoti TAKE PROFIT vai STOP LOSS orderi, kas var izraistīt straujākas kustības pieprasījuma/piedāvājuma izmaiņu rezultātā. Lielajiem tirgus dalībniekiem darījumu atvēršanai ir nepieciešani reāli pircēji/pārdevēji, lai varētu pirkt/pārdot. Šis ir reāls iemesls, lai pie pretestības un atbalsta līmeņiem notiktu straujākas kustības.

Patīkamākais variants ir vainot lielos tirgus dalībniekus par STOP LOSS orderu “medīšanu”, tomēr aizdomājies soli tālāk, lai spētu atrast reālu risinājumu. Lielie tirgus dalībnieki par svarīgāko uzskata fundamentālo analīzi. Fundamentālā analīze tiek izmantota, lai prognozētu cenas kustības virzienu. Tehniskā analīze palīdz atrast tikai iejas pozīciju. Doma, ka cena veiks atlēcienus no konkrētiem atbalsta/pretestības līmeņiem ir ļoti patīkama iesācējiem. Atlēcieni no atbalsta/pretestības līmeņiem ir vērojami, bet darījumu noslēgšanās ar STOP LOSS orderiem arī ir pilnīgi reāla.

Kāds ir risinājums?

Apgūt un izmantot fundamentālo analīzi, lai nebūtu jāuztraucas par cenas kustību pāris minūšu, stundu vai dienu laikā. Darījumi var noslēgties ar STOP LOSS orderiem arī izmantojot fundamentālo analīzi, tomēr SL orderiem šādā gadījumā nevajadzētu būt izvietotiem pārdesmit punktu attālumā.

Izmantojot tikai tehnisko analīzi var izveidot pelnošas tirdzniecības sistēmas, tomēr šīs sistēmas nepieciešams iztestēt pirms sākt tās izmantot. Nav ieteicams uzsākt tirdzniecību ar reāliem līdzekļiem pēc raksta izlasīšanas vai video noskatīšanās par kādu tirdzniecības sistēmu.

Galu galā ir jāsaprot, ka finanšu instrumentu tirdzniecība ir peļņas un riska jautājums. Lielāka peļņa rada lielāku risku.

Izvirziet reālus mērķus un apzinieties uzņemtos riskus, kurus ir jāizvērtē pirms uzsākt finanšu instrumentu tirdzniecību. Vērsieties pie neatkarīga speciālista, ja riska pakāpe Jums nav saprotama.